Fryzjerski dress code

Fryzura to nieodłączna część ubioru. Piękne, długie i rozwiane włosy wyglądają kobieco i romantycznie ale czy aby na pewno nadają się do biura czy na oficjalne przyjęcie? Wiemy o istnieniu dress code dotyczącego ubioru ale nie zawsze pamiętamy,  że dress code dotyczy również …..włosów.

Za pomocą stylizacji wyrażamy nasz stosunek do uroczystości a także samych gospodarzy. Obecnie coraz częściej obserwujemy rozluźnienie w kwestii doboru stylizacji  do okazji (bankiet, opera, bal).

Gale i bale to okazje o dużym stopniu formalności wymagające od zaproszonych gości znajomości zasad stylizacyjnego savoire-vivre. Na zaproszeniach zazwyczaj znajduje się dopisek odnośnie stroju np. black tie lub white tie.

Anna Wintour-naczelna Vogue, w 2014 roku wymagała od gości dorocznej MET gali właśnie ”white tie”

Niestety, efekt był marny ponieważ mało kto potraktował to z wystarczającym szacunkiem a sama Wintour powiedziała w programie ”Late night”u Meyersa że tylko jedna osoba (brytyjski aktor Benedict Cumberbatch)odnalazła się w sytuacji i wyglądała odpowiednio do sytuacji (impreza w stylu lat 50-white tie idealnie podkreśla ten styl)

WHITE TIE

jest to najwyższa forma elegancji-wymaga u mężczyzn (świetnie zobrazowany w ”Downton Abbey”) fraku oraz białej koszuli,muchy i kamizelki.

Kobiety powinny wybierać długie suknie balowe do ziemi, koniecznie uszyte ze szlachetnych tkanin, odkryte ramiona/plecy, ekskluzywna biżuteria (dopuszczalne okazałe kolie, choć dużo lepsza jest skromna ale rodowa niż bogato zdobiona kolia z tombaku i szkiełek) Pamiętajmy że suknie balowe to takie które pięknie układają się w tańcu (nie chodzi o klubowe wygibasy ale np. eleganckiego walca angielskiego) dlatego dobrze jeśli jest np. wykrojona z koła. Dla osłonięcia ramion stosuje się etole (kiedyś naturalne a dziś mogą być sztuczne gdyż wyglądem nie ustępują naturalnym ) lub szale jednak muszą być one dobrej jakości np. z aksamitu (organzę zostawmy na bal przebierańców). Można założyć długie rękawiczki-białe lub czarne, konieczne są buty na obcasie jednak bez platformy i nadmiaru zdobień np. satynowe, klasyczne pantofle-trochę jak u kopciuszka. Perfumy mogą być mocniejsze, bardziej wieczorowe ale w odpowiedniej (małej) ilości, makeup mocny-nie gruby!!! Ciemne oko typu smoky lub ciemne usta świetnie się sprawdzą.

Nareszcie przechodzimy do naszych ukochanych włosów!

Eleganckie uczesanie to takie które jest gładkie, lśniące, zdyscyplinowane o nienagannej formie i proporcji.

Nawet najpiękniej uczesane ale rozpuszczone włosy w sytuacji ”white tie” będą uznane za faux pas.

Uczesanie na tak wytworną okazję zacząć należy od mycia i solidnej pielęgnacji-maska lub ampułka na kwadrans po umyciu potrafi zdziałać cuda. Pielęgnacja zapewni naszym włosom mięsistość i sprężystość. Włosy modelujemy wyciągając je na okrągłej szczotce tak aby ich struktura się wygładziła i była miła w dotyku (dla osiągnięcia takiego efektu zawsze nałóż na włosy po spłukaniu maski krem wygładzający BEZ spłukiwania-sprawi że włosy będą doskonałe i nie będą się puszyły), kolejno zakręcamy włosy na wałki, lokówkę lub prostownicę (tak, tak wiem paradoks-prostownica kręci przepiękne loki)

po to aby włosy miały jeszcze większą objętość i aby lepiej się upinały a fryzura była bardziej trwała. Jeśli taką fryzurę wykonujemy samodzielnie postawmy na gładkie zaczesanie do tyłu z tzw hiszpańskim kokiem na potylicy-najlepiej umiejscowić go klasycznie czyli centralnie, nie na boku.

Dowolność fryzur jest duża, należy jednak pamiętać o tym że:

-włosy muszą być upięte!!!

-nie mogą pojawić się: odstające, luźne kosmyki, zmierzwione krótkie włoski tzw baby hair na karku lub na skroniach

-unikamy przesadnej objętości

-nie zasłaniamy twarzy-lekko zaczesana grzywka tak ale płachta włosów na twarzy -NIE

Biżuteria do włosów to eleganckie grzebienie oraz diademy-wykonane ze szlachetnych materiałów i kamieni.

BLACK TIE

Jest to strój pół formalny przeznaczony na gale, premiery czy uroczyste jubileusze. Wieczorowe suknie, najlepiej długie choć dopuszcza się długość do kolan (mamy 6cm odchylenia w górę lub w dół od środka kolana), kostium z długą spódnicą ew tzw spodnium czyli strojny kostium ze spodniami(nie mylić z szarym garniturem do biura) Stawiamy tu na jedwabne szyfony, atłasy czy aksamity).

Uczesanie może być zdecydowanie mniej oficjalne niż przy ”white tie”, bardziej kierujemy się modą i własnymi preferencjami. Oczywiście upięte włosy będą idealne, mogą być luźno zebrane i z wypuszczonymi kosmykami przy buzi tak aby fryzura wyglądała świeżo i dziewczęco. Jeśli zdecydujemy się na rozpuszczone włosy pamiętajmy że muszą one być koniecznie wypielęgnowane, błyszczące i doskonale wymodelowane. Jeśli przyjęcie odbywa się na powietrzu należy bardzo uważać z ilością lakieru do włosów aby nasza fryzura nie stała w bezruchu podczas gdy wiatr swobodnie targa naszą sukienką. W wypadku obaw o zachowanie fryzury na wietrze z pomocą przychodzą opaski i wstążki do włosów które zabiorą włosy z twarzy i nawet silne podmuchy wiatru im nie zaszkodzą.

Pamiętasz Audrey Hepburn w śniadaniu u Tiffaniego? Któż nie pamięta….Jej najbardziej znana stylizacja (ta którą może miałaś na telefonie jako tapetę lub wisi na ścianie w postaci plakatu) jest połączeniem black +white

Uczesanie (może grzywka jest zbyt dynamiczna) jest typowym dla bardzo eleganckiego white tie, dopełniona  szlachetnym diademem, na rękach długie, czarne rękawiczki. Sukienki do kolan mówią nam o black tie.

Włosy są ramą naszej twarzy (najlepszego Kossaka może popsuć zła rama) dlatego są tak bardzo istotnym elementem naszego wyglądu.

Carrie Bradshaw z ”sex in the city” kiedyś powiedziała:

,,Nigdy nie będę dziewczyną z idealnymi włosami i ubrana na biało bez obaw, że się czymś obleję

bardzo mi się to spodobało bo zobaczyłem w tym prawdę i humor jednak Kobieta z Klasą (skoro to czytasz taką właśnie jesteś) potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji i kiedy jest potrzeba zadać szyku na eleganckim balu tak aby wzbudzić podziw mężczyzn i zazdrość kobiet.

PAMIĘTAJ:

-nigdy nie zakładaj zegarka do sukni wieczorowej

-okazje tzw. wieczorowe zaczynają się od godziny 18.00

-wyłącznie torebka puzderko

-nigdy nie zakładaj kapelusza do stroju wieczorowego

Paweł Zięba

Artykuł pochodzi ze strony kobietazklasą.pl